Folklorní studio Buchlovice
cs  en
Tady néni nic,
půjdem do Rudic.
Jede forman hore do kopečka,
drží v ruce bič.

Umřeli nám strýc,
nenechali nic,
Nenechali enom starý kožuch,
bude nám v něm hic.

Tady néni nic,
my jsme z Buchlovic!Zpívání o víně


30.09.2007

Během nedělního odpoledne proběhl na náměstí v Buchlovicích další ročník akce Folklorního studia Buchlovice nazvané „Zpívání o víně“, při které se tradičně setkávají pěvecké sbory z blízkého i dalekého okolí.Účast na letošním „Zpívání“ si nenechaly ujít mužské sbory z Vnorov, Kněžpole, Buchlovic, Hradčovic a Spytihněvi. Poslední dva jmenované sbory na „Zpívání o víně“ vystupovali poprvé a tak doufáme, že se z jejich přízně můžeme těšit i nadále. Každý mužský sbor s sebou do Buchlovic přivezl své hrozny, které za doprovodu písní pojednávajících o víně ihned zpracovávali členové MS Folklorního studia Buchlovice.

Příznivci folkloru i milovníci vína si přišli jako vždy na své. Každý měl možnost ochutnat nejen burčák, ale i loňské požehnané víno, které vzniklo z hroznů z Buchlovic, Tupes, Ostrožské Lhoty, Kudlovic a Kněžpole a které vyráběl a od loňska opečovával Jara Nikl (vinař novic, člen MS Folklorního studia Buchlovice).

Celým pořadem přítomné diváky provázel pan Josef Vaculík, který po úvodním představování sborů a odrůd vína, zpívání veselých písniček, mletí a presování révy a žehnání vínu místním farářem vyhlásil již oblíbenou „soutěž v tahání koštýřem“. Zkusit si, kolik kdo dokáže natáhnout litrů do šestilitrového koštýře, mohli nejen členové souborů, ale i ostatní zájemci a zájemkyně z řad návštěvníků. Soutěže se zúčastnilo celkem 21 mužů a 3 odvážné ženy. A výsledky byly následující: v kategorii mužů 1. místo obsadil Rosťa z Drslavic, kterému se podařilo natáhnout do koštýře neuvěřitelných 4,6 litru vody, po něm následoval Staňa z Drslavic a jeho výkon 4,4 litru a o 3. místo se dělili folkloristé z Buchlovic Jiří Raštica a Ivo Peterka, jimž se oběma podařilo natáhnout 4,3 litru. Zahanbit se nedaly ani dámy s koštýřem v ruce! Nejlepším výkonem v kategorii žen překvapila Martina Kropáčová z Buchlovic, která natáhla do koštýře 2,2 litru vody.


Naše poděkování patří především panu faráři Otci Rudolfu Chmelařovi za krásnou promluvu a akt požehnání vína, dále všem zúčastněným mužským sborům a také lidem, kteří přijeli „Zpívání o víně“ za slunného nedělního odpoledne podpořit.

Doufáme, že stejně tak, jako se sledování programu a ochutnávání vína líbilo návštěvě z družební jihočeské obce Chotoviny, se u nás líbilo i všem ostatním návštěvníkům!


Folklorní studio Buchlovice: info@fsbuchlovice.cz